۱۲ نکته برای بازاریابی در اینستاگرام

دروناَپ > blog  > ۱۲ نکته برای بازاریابی در اینستاگرام
بازاریابی در اینستاگرام

۱۲ نکته برای بازاریابی در اینستاگرام

این روزها میزان رقابت در اینستاگرام بسیار زیاد است چرا که کاربران فعال اینستاگرام از سایر شبکه های اجتماعی بیشتر است و دقیقا به همین علت است که بازاریابی در اینستاگرام اهمیت پیدا کرده است.

در حال حاضر بیش از ۲۵ میلیون اکانت تجاری از اینستاگارم برای تحت تاثیر قرار دادن و ایجاد تمایل به خرید در افراد استفاده می کنند. قطعا با وجود این رقابت شدید در اینستاگرام، یک استراتژی فکر شده و مناسب برای موفقیت لازم است. این نکات به شما کمک می کند تا استراتژی خود را شکل دهید.

ایجاد یک حساب تجاری در اینستاگرام

اگر هم اکنون یک حساب تجاری اینستاگرام دارید میتوانید این مرحله را رد کنید اما اگر تازه می خواهید اکانتتان را تجاری کنید، این مراحل را دنبال کنید:

 قدم اول: دانلود اپ اینستاگرام

می توانید از طریق اپ استور برای iOS، از گوگل پلی برای اندروید و یا Store ویندوز فون برای دستگاه های ویندوزی، اپ اینستاگرام را دانلود کنید.

 قدم ۲: ثبت نام

 بعد از نصب اینستاگرام، آن را باز کنید. سپس روی گزینه “Sign Up” کلیک کنید و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. همچنین می توانید با حساب فیسبوکتان نیز وارد اینستاگرام شوید، اگر حساب فیسبوکتان تجاری باشد کارتان خیلی ساده تر خواهد بود.

  قدم ۳: به قسمت تنظیمات بروید

 

سپس به پایین اسکرول کنید تا “Switch to Business Account” را مشاهده کنید. از اینجا می توانید حساب کاربریتان را تجاری کنید.

 

 

خب، شما آماده اید، این هم از ۱۲ نکته ی بازاریابی در اینستاگرام:

 

 

۱۲ نکته ی بازاریابی در اینستاگرام که نمی‌توان نادیده گرفت

 ۱. بیو خود را بهینه کنید

 

برای شروع بازاریابی در اینستاگرام باید نکاتی را درباره بیو اینستاگرام خود بدانید. علاوه بر نام تجاری، نام کاربری و آدرس وبسایت، پروفایل اینستاگرام به شما اجازه می دهد ۱۵۰ کاراکتر در مورد بیوگرافی خود بنویسید.

 

بیو شما می تواند اولین فرصت برای تحت تاثیر قراردادن مخاطبانتان در مورد کسب و کار و اهداف کاریتان باشد. و تعیین کند که شما چه کسی هستید و در عین حال باید هویت برندتان را نیز انتقال دهد.

 وقتی می دانید که باید فقط از ۱۵۰ کاراکتر برای ساخت بیو خود استفاده کنید کار سختی به نظر می رسد، در نتیجه بهتر است متن تان را با ویژگی های زیر بسازید:

 

 

 • متن تان شفاف باشد : از کلمات کوتاه و ساده استفاده کنید و متن خود را با شکننده ی خطوط جدا کنید.
 • متن تان دقیق باشد : از ایموجی ها برای ایجاد حس شخصیت برند استفاده کنید.
 • متن تان متقاعد کننده باشد : از CTA ها یا همان دکمه های فراخوان برای هدایت کاربران استفاده کنید.

 

گفته می شود اگر متن توضیحاتتان می تواند همه چیز را بدون استفاده از ایموجی ها در کمتر از ۱۵۰ کاراکتر
به کاربران برساند، از آن استفاده کنید. مانند GQ:

 

 

 

بیو در بازاریابی در اینستاگرام

بیو در بازاریابی در اینستاگرام

 ۲. عکس پروفایل مناسب انتخاب کنید

انتخاب عکس پروفایل مناسب یکی از نکات مهم بازاریابی در اینستاگرام است که باید بدانید. کاربران قبل از این که بیوی شما را بخوانند، ابتدا عکس پروفایل تان را می بینند و این اولین تاثیر شما روی آنها است. در نتیجه شما باید ابتدا عکس مناسبی برای اکانت تجاری اینستاگرامتان انتخاب کنید. این عکس می تواند لوگوی شما باشد.

لوگوی شما باید واضح و فیکس دایره پروفایل اینستاگرام باشد. اگر خود لوگویتان دایره است، کافی است کمی زوم خود را منفی کنید تا در جای مناسب قرار بگیرد، مانند Home Depot:

 

عکس پروفایل در بازاریابی اینستاگرام

عکس پروفایل در بازاریابی اینستاگرام

  ۳. چهره ی برندتان را در اینستاگرام مشخص کنید

مشخص کردن چهره ی برندتان در اینستاگرام به معنی ایجاد یک ثبات و هماهنگی میان پست های اینستاگرام است.

هماهنگی میان تصاویر به خاطر متمایز و قابل تشخیص شدن محتوای شما در میان انبوه دیگری از محتوای دیگر، مهم است. این موضوع شانس دریافت تعامل بیشتر (مثلا لایک و یا کامنت) را برای پستتان به وجود می آورد و یکی از نکات مهم بازاریابی در اینستاگرام است.

نویسنده ی هوت سوت خانم Sarah Dawley می گوید از آنجایی که هدف شما این است که کاربران اینستاگرام وقتی تصاویر شما را می بینند، اسکرول کردن را متوقف کنند، پس تصاویرتان هرچه سریعتر قابل شناسایی باشند، بهتر است.

می توانید با استفاده از یک فیلتر همیشگی برای تصاویرتان این تمایز را ایجاد کنید. هیچ استثنایی قائل نشوید، ببینید پیج شرکت 33AcresBrewing چطور با استفاده از فیلتر white-color در تمامی پست هایش آنها را متمایز کرده است.

اگر به زمینه برند سازی در اینستاگرام علاقه دارید می توانید مقاله 11 نکته برای شروع برند سازی را بخوانید

برند سازی در بازاریابی اینستاگرام

برند سازی در بازاریابی اینستاگرام

  ۴. اهداف کاملا مشخصی داشته باشید

اگر اهدافتان را مشخص نکنید، در آینده نمی دانید که بازاریابی شما در اینستاگرام چطور پیش رفته است.

ایجاد هدف با مشخص کردن شاخص های اندازه گیری موفقیت شروع می شود. این شاخص ها به دو دسته تقسیم می شوند

 • اهداف پلتفرم (Vanity metrics): (مثلا لایک، کامنت، اشتراک گذاری، دنبال کنندگان)
 • اهداف کسب و کار (Business metrics): (مثلا، نرخ تعامل، ترافیک، تولید لید، بازگشت سرمایه، Reach)

اهداف پلتفرم در اینستاگرام به شما می گوید که محتوای شما چه بازخوردی از کاربران می گیرد. این اهداف همچنین به شما می گوید که در مقایسه با رقبایتان چگونه عمل کرده اید.

اهداف کسب و کار به شما می گوید فعالیت در اینستاگرام چه مقدار به کسب و کار شما کمک کرده است.

هر دوی این موارد بسیار مهم هستند و باید قبل از شروع فعالیت یک اکانت تجاری اینستاگرام درباره آن ها فکر کرد.

  ۵. محتوای جذاب و گیرا بسازید

محتوای جذاب اقدامات بعدی را به همراه دارد. این محتوا مردم را برای اشتراک گذاشتن، لایک، کامنت و کلیک تشویق می کند.

ولی قبل از آن که کسی را به اقدامی تشویق کنید، باید توجه آن ها را جلب کنید. گفته می شود که چند راه وجود دارد تا اسکرول کردن کاربران را متوقف کنید و توجه آن ها را به محتوای خود جلب کنید. برخی از این تکنیک ها در زیر آمده است:

  تهیه تصاویری از پشت صحنه کسب و کارتان

از این نوع محتوا برای معرفی و نمایش پشت صحنه ی کسب و کارتان به مردم استفاده کنید. تصاویر و ویدئوی های پشت صحنه از کسب و کارتان، آن را انسانی نشان می دهد و به کاربران یادآوری می کند که افرادی در کنار یکدیگر کار کرده اند تا چیز بزرگتری را ایجاد نمایند.

می توانید تصاویری از دفتر کارتان، کارمندان سخت کوش، تعامل کارمندان و هرچیزی که یک دید متفاوتی نسبت به کارتان ارائه دهد را به اشتراک بگذارید.

محتوای جذاب و گیرا در برند سازی در اینستاگرام

محتوای جذاب و گیرا در برند سازی در اینستاگرام

  نقل قول ها و تصاویر متنی

مردم عاشق نقل قول هایی هستند که آن را درک کنند و به آن ها مرتبط باشد، این می تواند یک روش ساده اما کارآمد برای افزایش تعامل افراد باشد.

می توانید تصاویر متنی با یکی از موارد زیر ایجاد کنید:

 • نقل قول هایی از افراد معروف
 • حقایق و آمارهای مرتبط با صنعت
 • نظرات مخاطبان خوشحال

  هشتگ های روزمره

این یک روش برای متمرکز کردن محتوای شماست، ایجاد یک تم که کاربران شما سریعا آن را تشخیص داده و یا حتی آن را دنبال کنند. همچنین به شما کمک می کند ایده هایتان را سریعا به اشتراک بگذارید.

می توانید هشتگ های کلاسیک مانند #tbt (Throwback Thursday) ایجاد کنید، که بیشتر افراد میشناسند. یا می توانید یک چیز جدید بسازید، چیزی که اختصاصی برای کسب و کار شما باشد.

هر چیز سرگرم کننده یا الهام بخش که کاربران دوست داشته باشند، مثل این:

 

محتوای سرگرم کننده در بازاریابی اینستاگرام

محتوای سرگرم کننده در بازاریابی اینستاگرام

۶. این ترفند ها را خیلی از افراد نمی دانند، در آن ها خبره شوید

آیا می دانستید که می توانید:

 • رنگ حرف ها یا کلمات تکی را تغییر دهید تا متنتان را مهم تر نشان دهید.
 • استوری‌ تان را از کاربران خاصی مخفی نگه دارید و یا پیام های دسته بندی شده ایجاد کنید؟
 • متن بیو تان را بشکنید تا خوانایی آن راحت شود.

اینستاگرام پلتفرم بسیار حرفه ای است که هر کسی می تواند محتوای منحصر به فردی را در آن تولید کند. استفاده از این ترفندهای ناشناخته به شما کمک می کند که از تمام قابلیت های اینستاگرام استفاده کنید و محتوایی با کیفیت برای افراد خاص تولید کنید، نه برای همه افراد.

  ۷. با اینفلوئنسر های مرتبط با خودتان همکاری کنید

یک همکاری هزینه شده با اینفلوئنسر مرتبط با کارتان (مثلا اکانتی که صنعت یا مخاطبانش مثل شما هستند) راه اثبات شده ای برای جلب توجه به کار شما است. ولی همه همکاری ها با اینفلوئنسر ها یکسان نیستند.

با توجه به گفته ی Lee Vosburgh (بلاگ Style Bee و اینستاگرام @LeeVosurgh) چند سوال وجود دارد که باید قبل از همکاری از اینفلوئنسر ها جواب آن ها را بیابید:

 • آیا ارزش ها، هویت و شخصیت برند این اینفلوئنسر با کار من در یک راستا هست؟
 • آیا استایل پست هایش را می پسندید که بخواهید محصولتان در کنار آن ها باشد؟
 • آیا برند ها و محصولاتی که قبلا با آن ها کار کرده با کار من مرتبط است؟

همچنین باید برای هزینه های همکاری را هم از قبل برنامه ریزی کنید.

 ۸. کپشن های جذاب بنویسید

وقتی صحبت از تعامل باشد، کپشن های گیرا و جذاب به اندازه ی تصاویر و ویدئو ها اهمیت دارند.

Micheal Aynsley میگوید: یک کپشن خوب، متن مناسبی دارد که شخصیت برند شما را نشان می دهد، مخاطبان را سرگرم می کند و آن ها را تشویق می کند تا با پست شما تعامل داشته باشند.

مانند یک نوشته ی خوب، بهترین کپشن ها شفاف، دقیق و به راحتی قابل خواندن هستند. در حقیقت کپشن ها خواننده هایشان را مجبور به فکر کردن نمی کنند، به راحتی می شود آن ها را فهمید و متوجه شد.

برای رسیدن به این مرحله باید مخاطبان و لحن صحبت برندتان را بدانید. رعایت این نکته باعث می شود متن شما جالب، به یاد ماندنی، هماهنگ و قابل شناسایی باشد.

علاوه بر این موارد شما همچنین میتوانید از تاکتیک های کپی رایتینگ (برای مثال استفاده از کلمات مهم در ابتدای کپشن، استفاده از کلمات و جملات کوتاه) و تکنیک های آن استفاده کنید (همیشه برای ویرایش متنتان بعد از انتشار آن وقت بگذارید).

 ۹. از هشتگ ها به خوبی استفاده کنید

هشتگ ها می توانند تعداد زیادی کاربر جدید برای پست ها، پروفایل و برندتان بیاورند. اما باید درست از آن ها استفاده کنید، استفاده زیاد از آن ها یا استفاده از هشتگ های نامربوط می تواند کاملا به ضرر شما کار کند.

چرا؟ به این دلیل که وقتی کاربرانی که هشتگی را دنبال می کنند پست نامربوط شما را در فیلد آن هشتگ ببینند به راحتی می توانند گزینه ی Don’t Show for This Hashtag را انتخاب کنند.

استفاده درست از هشتگ ها در بازاریابی اینستاگرام

استفاده درست از هشتگ ها در بازاریابی اینستاگرام

Micheal Aynsley نویسنده هوت سوت می گوید. این ویژگی برای این طراحی شده است که به الگوریتم اینستاگرام یاد بدهد که کاربر چه محتوایی را دوست دارد. “چیزی به عنوان shadowban در اینستاگرام وجود ندارد اما اگر تعداد زیادی از پست هایتان ناپسند باشد، منطقی است که محتوای شما کمتر نشان داده خواهد شد.”

زمانی که هشتگ ها را درست می کنید:

 • از هشتگ های مرتبط استفاده کنید (مثلا: استفاده بیش از حد هشتگ ها اسپم به نظر می رسد)
 • دقیق باشید (مثلا: مخاطبان خاص خود را از هشتگ هایی که فالوو می کنند هدف قرار دهید)
 • محتاط باشید (مثلا: از معانی هشتگ های مورد استفاده اطمینان حاصل کنید)
 • مختصر و مفید (مثلا: هشتگ های کوچک راحت تر به یاد می مانند)

۱۰. در اکسپلور ظاهر شوید

سریعترین راه برای افزایش نمایش پیجتان رفتن به اکسپلور اینستاگرام است. تب اکسپلور اینستاگرام جایی است که کاربران می توانند محتوای بیشتری را با توجه به اقدامات و تعامل هایی که قبلا داشته اند ببیند.

به عبارت دیگر، اینستاگرام فعالیت های شما را زیر نظر دارد (مثلا پست هایی که لایک می کنید، اشتراک گذاری ها و کامنت هایتان)، بعد از آن تب اکسپلورتان را با محتوای مشابهی نشانتان می دهد.

اینستاگرام محتواهای پر بازدید و همچنین محتوای مشابه اکانت هایی که دنبال می کنید را به شما نشان می دهد.

 چطور محتوای تان را در اکسپلور اینستاگرام بیاورید؟

 شناخت مخاطبان:

مخاطبان هدفتان چه کسانی هستند؟ چی چیز هایی برایشان جالب است؟ چه کسانی را فالوو کرده اند؟

مخاطبانتان را دقیق بشناسید تا بدانید چه چیز هایی باعث می شود آن ها با پست شما تعامل داشته باشند.

 از هشتگ ها استفاده کنید:

هشتگ ها موثرترین راه برای دیده شدن محتوای تان هستند. هشتگ ها محتوای تان را قابل دسترس می کنند، به همین دلیل است که هر بازاریابی حتما باید از آن ها استفاده کند. افزایش تعامل محتوای شما می تواند باعث شود سریعتر در اکسپلور اینستاگرام وارد شوید.

 مخاطبان را برای Engagement تشویق کنید:

هرچه پست هایتان لایک، کامنت و اشتراک گذاری بیشتری در اینستاگرام بگیرد، احتمال بیشتری دارد که وارد تب اکسپلور شود.

با استفاده از برچسب گذاری جغرافیایی و منشن کردن اکانت های مرتبط کاربران، آنها را تشویق کنید تا با شما ارتباط برقرار کنند. هرچقدر محتوایتان ارتباط بیشتری با افراد و برند های دیگر داشته باشد، تعامل بیشتری نیز دریافت خواهید کرد.

۱۱. از طریق تبلیغات اینستاگرام مخاطبانتان را درست هدف قرار دهید

اگر در فضای رقابتی ای باشید، ممکن است بخواهید از تبلیغات اینستاگرام برای هدف قرار دادن مخاطبانتان استفاده کنید.

اینستاگرام ۵ نوع تبلیغات را پیشنهاد می دهد: ویدئو، تصاویر چرخشی، تصاویر تکی، تبلیغات استوری، تبلیغات بوم استوری. هر یک از این ها در صفحه مخاطبانتان نمایش داده می شوند که احتمال دیده شدن آن را بیشتر می کند.

البته شما می توانید بازدید اینستاگرام تان را بدون هزینه کردن و به صورت ارگانیک افزایش دهید، اما زمان زیادی برای این کار لازم است. اگر زمان ندارید، تبلیغات اینستاگرام می تواند به شما کمک کند تا سریعتر به هدفتان برسید.

می توانید مقاله آموزش تبلیغات در اینستگرام را برای اطلاعت بیشتر بخوانید.

  ۱۲. عملکردتان را با گزارش های اینستاگرام بررسی کنید

دنبال کردن و بررسی گزارش های اینستاگرام می تواند به شما در رسیدن به اهداف بازاریابی تان در اینستاگرام کمک کند.

فرقی نمی کند بخواهید impression (تعداد افرادی که پست هایتان را می بینند)، reach (ایمپرشن تقسیم بر تعداد فالوور)، و یا general engagement (تعداد دفعات لایک، کامنت، اشتراک گذاری و یا ذخیره کردن یک پست) را اندازه گیری کنید، ابزارهای زیادی هستند که این کار را برای شما می کنند.

اگر اکانت تجاری اینستاگرام داشته باشید، می توانید سریعا گزارش های اینستاگرام را از طریق بخش گزارشهای اینستاگرام (Instagram insights) مشاهده کنید. این قسمت به شما یک گزارش ساده در یک داشبورد می دهد. البته اطلاعات نمایش داده شده خیلی محدود است و شما نمی توانید از هیچ اطلاعاتی خروجی بگیرید.

یکی از محدودیت های اینستاگرام نداشتن امکان پرداخت آنلاین است، برای رفع این محدودیت می توانید از اپلیکیشن فروشگاه ساز اینستاگرام استفاده کنید و عکس محصولاتتان را به همراه توضیحات محصول در اپلیکیشن وارد کنید، سپس لینک فروشگاه تان را در بیو اینستاگرام تان قرار می دهید و از کاربرانتان بخواهید آنلاین خرید کنند.

منبع: https://blog.hootsuite.com/instagram-marketing/

 

بدون نظر

متاسفیم، نظرات بسته است.