آیا در حال راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی هستید؟ پس با مواردی که باید بر روی آن‌ها تمرکز کنید، آشنا شوید.

یکشنبه 26 ژانویه 2020
مراحل راه اندازی فروشگاه اینترنتی موفق

آیا در حال راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی هستید؟ پس با مواردی که باید بر روی آن‌ها تمرکز کنید، آشنا شوید.

ما قبلا مقاله ای با عنوان چطور یک بیزینس تجارت الکترونیک راه اندازی کنیم؟ را برایتان منتشر کردیم و در آن درباره مواردی مانند انجام تحقیقات کامل، انتخاب نقطه تمرکز کسب و کار، انتخاب محصول و بازار هدف، راه اندازی و.. صحبت کردیم. حال می خواهیم به مواردی اشاره کنیم که شما برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی موفق باید حتما روی آن ها وقت بگذارید و به خوبی روی آن ها تمرکز کنید.

فقط یک راه برای رسیدن به هدفتان، یعنی ایجاد یک تجارت الکترونیکی موفق، وجود ندارد. در بیشتر اوقات، ترکیبی از استراتژی‌ها، تاکتیک‌ها، قدرت اجرایی و منابع وجود دارد که برای دستیابی به موفقیت و پشتیبانی از پیشرفت تجاری خود باید آن‌ها را انجام دهید.

 

از راه‌های مختلفی می‌توانید به هدف خود و ایجاد یک کسب و کار موفق در زمینه تجارت الکترونیک برسید.

 

با این حال، این جمله به این معنا نیست که تمرکز روی فعالیت‌هایی با تأثیر بالا اهمیت ندارد، در واقع کاملاً برعکس است. شما باید بفهمید که چگونه زمان و منابع محدود خود را به‌طور مؤثر تخصیص دهید تا به یک دستاورد موفقیت آمیز برسید.
در حالی که اکثر توصیه‌هایی که دیگران به شما می‌کنند، متمرکز بر نمای کلی فروشگاه شما و ارتباط با مشتریان است، تاکتیک‌هایی که صاحبان فروشگاه‌های جدید از آن استفاده می‌کنند کاملا متفاوت هستند. آنچه برای یک نوع تجارت یا یک شخص دیگر مؤثر است، ممکن است برای شما و فروشگاه آنلاین شما مناسب نباشد. در واقع همیشه گزینه‌های بهتر دیگری ممکن است وجود داشته باشد.

پیدا کردن اولین گروه مشتریان، بهترین نقطه شروع برای متمرکز شدن است. در ادامه لیستی از نکته‌های مؤثر و تاکتیکی را، برای کمک به شما در انجام این کار ارائه خواهم کرد؛ اما همیشه به یاد داشته باشید که این شما هستید که تجارت خود را به بهترین نحو ممکن می‌شناسید و باید همیشه تاکتیک‌هایی را انتخاب کنید که بیشترین تفاوت را برای شما ایجاد کنند.

نکاتی که در راه اندازی فروشگاه اینترنتی موفق باید در نظر بگیرید:

1. ایجاد جریان ترافیک رایگان

بازاریابی پرداخت به ازای کلیک (PPC) یکی از روش‌های مرسوم برای ورود مردم به فروشگاه آنلاین شماست و با این که این نوع بازاریابی می‌تواند سریع و هدفمند باشد، برای شما هزینه نیز به همراه خواهد داشت! به همین دلیل ایجاد ترافیک طبیعی از طریق لایک‌های رسانه‌های اجتماعی، در صورت داشتن وقت می‌تواند یک استراتژی عالی برای شما باشد؛ اما اگر منابع مالی کمی در اختیار دارید با محدودیت‌هایی مواجه خواهید شد. مزیت این روش این است که به شما کمک می‌کند تا ارتباطات محکم‌تری با مشتریان برقرار کنید و بتوانید بازخورد اولیه خوبی دریافت کنید.
سعی کنید صفحات قدرتمندی در رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام ایجاد کنید و به آن‌ها اجازه دهید به‌طور طبیعی رشد کنند، همچنین یک وبلاگ فعال در فروشگاه خود داشته باشید و از مطالب آن به عنوان پست‌های شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید که می‌تواند باعث بالا رفتن ترافیک ورودی به صفحات مربوط به محصول شود. این امر همچنین مزیت‌هایی از جمله سئو و نیز ترافیک طبیعی و رایگان برای شما به همراه خواهد داشت.

2. جلب توجه مطبوعات

این روزها، جلب توجه مطبوعات می‌تواند به معنای قرار گرفتن نام شما در رسانه‌های محلی یا احتمالاً در وبلاگ‌های بزرگ‌تری باشد که مخاطبان شما آن‌ها را پیگیری می‌کنند. یافتن و به دست آوردن رسانه‌های مناسب برای نام و برند شما، می‌تواند یک تاکتیک عالی برای هدایت ترافیک ورودی، آگاهی مشتریان و فروش برای تجارت شما باشد.

3. ساخت برند

هنگامی که در مورد برند خود صحبت می‌کنید، فقط لوگو، پس زمینه یا رنگ شما مطرح نیست، اگرچه ساخت یک برند قدرتمند بصری مهم است، اما قسمت مهم کار نحوه تعامل شما با مشتریانتان است. مشخص کردن این جزئیات در مراحل اولیه می‌تواند به شما کمک کند تا پایه و اساس کاملی را برای تجارت خود ایجاد کنید.

 

ساخت برند در راه اندازی فروشگاه اینترنتی موفق

ساخت برند در راه اندازی فروشگاه اینترنتی

4. ایجاد ارتباط با جامعه هدف

هر بازیدیدی که از سایت شما انجام می‌شود توسط یک بازدیدکننده است که یک شخص واقعی محسوب می‌شود؛ بنابراین داشتن تعامل با این افراد به صورت یک به یک می‌تواند به ساختن یک ارتباط مفید کمک کند و آن‌ها را به شما نزدیک‌تر کند و این مسئله منجر به فروش بیشتر خواهد شد. شما می‌توانید این کار را از چند طریق انجام دهید، اما بدیهی‌ترین کار این است که آن را از طریق رسانه‌های اجتماعی یا وبلاگ خود اجرا کنید؛ ایجاد این ارتباط یکی از راه‌های تقویت فروشگاه شما است.
ما به عنوان انسان، به طور مداوم به دنبال اجتماع و تعلق هستیم، بنابراین وقتی احساس قدردانی و اهمیت نسبت به خود کنیم، احتمالاً تمایل بیشتری به برقراری ارتباط خواهیم داشت. حضور افراد در این فرایند، احساسی هیجان انگیز و فراتر از هر چیزی که فقط یک فروش عمومی می‌تواند ایجاد کند را به وجود خواهد آورد. می‌توانید با ارسال ایمیل‌های شخصی‌سازی شده، راهنمایی‌ها و راهکارهای رایگان در وبلاگ خود یا ارسال ویدیوهای پشت صحنه، مأموریت و ارزش‌های خود را نشان دهید. اولویت بندی روش‌هایی که می‌توانید از طریق آن‌ها یک رابطه واقعی برقرار کنید، باعث ایجاد جامعه‌ای از افرادی می‌شود که بدون شک می‌توانند ارزش محصولات یا خدمات شما را ببینند.

5. با برند ها و افراد معتبر همکاری کنید

کار با افراد و برندهایی که قبلاً با مخاطبان شما ارتباط برقرار کرده‌اند یکی از راه‌های مؤثر و رو به جلو است. افرادی را پیدا کنید که مخاطبانی در رسانه‌های اجتماعی دارند که نزدیک به شما هستند و می‌خواهند با شما همکاری کنند. در برخی مواقع حتی نیازی به پرداخت هزینه برای نمایش پست در وبلاگ یا یک صفحه را ندارید، زیرا افرادی وجود دارند که صرفاً از برند شما خوششان می‌آید و از کمک کردن به شما لذت می برند. اگر فکر می‌کنید این نوع همکاری برای تجارت شما مناسب است، پلتفرم‌های نرم افزاری بسیاری برای کمک به شما در یافتن و ارتباط گرفتن با افراد مناسب وجود دارند. باید توجه داشت پیدا کردن افراد متناسب با برند شما امری بسیار مهم است.

6. ابتدا ایده های خود را آزمایش کنید

این یک نکته مهم است که یک محصول را در مقیاس کوچک به بازار معرفی کنید و ببینید که چگونه بازار نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد، و سپس کالای اصلی را بر اساس داده‌های به دست آمده درباره نحوه واکنش بازار تولید و عرضه کنید. اگر ایده‌های خود را قبل از راه اندازی واقعی فروشگاه تجارت الکترونیک خود امتحان کنید، زیربنای فکری بهتری برای تصمیم گیری‌های کلیدی در اختیار خواهید داشت.
در بعضی موارد، کار کردن رو به عقب ساده‌ترین راه است. هیچ نکته منفی در تلاش برای تولید محصولی که به آن علاقه‌مند هستید وجود ندارد، اما اگر در بازاریابی آن ناکام باشید ورق بر خواهد گشت. هنگامی که تصمیم دارید از تکنیک کار کردن رو به عقب استفاده کنید، می‌توانید تا زمانی که یک محصول برنده پیدا شود، تبلیغات را بر روی بسیاری از محصولات مختلف اجرا کنید و سپس می‌توانید فروشگاه خود را بر حول محور همان محصول بنا کنید.

7. گرفتن بازخورد از خانواده و دوستان

 

گرفتن بازخورد در راه اندازی فروشگاه اینترنتی موفق

گرفتن بازخورد در راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در حالی که دارید فروشگاه خود را می‌سازید، بسیار مهم است که نسبت به همه چیز در داخل و خارج آن آگاهی داشته باشید. این موضوع تصمیم گیری در مورد تغییرات را راحت می‌کند و کمی نظم و ترتیب به فروشگاه شما می‌دهد. اما این امر می‌توانید گاهی به سردرگمی مخاطب منجر شود.
درست قبل از اینکه فروشگاه آنلاین خود را به طور کامل باز کنید، دعوت همه دوستان و خانواده (کسانی که نمی‌ترسند با شما صادقانه رفتار کنند) به بازدید و گذراندن وقت در فروشگاه خود ایده بسیار خوبی خواهد بود. سپس می‌توانید یک فرم بازخورد سریع و ساده ایجاد کنید و از آن‌ها بخواهید تا در ازای پیشنهاد مناسب ( نظیر 50٪ تخفیف یا حمل رایگان و…) آن را با بازخورد سازنده خود پر کنند. این به شما زمان می‌دهد تا چیزهایی را در فروشگاه خود ایجاد کنید که می‌تواند باعث جلب توجه بازدید کننده شود و این کار درست قبل از ورود به بازار و سرمایه گذاری در تبلیغات یا اجرای کمپین‌های رسانه‌های اجتماعی که می‌تواند هزینه‌های زیادی برای شما به همراه داشته باشد، به انجام خواهد رسید.
چیزی که ممکن است بخواهید هنگام دریافت این بازخوردها به خاطر داشته باشید این است که این اطلاعات را در مورد محصولات یا برند تجاری خود از طرف مشتری هدفی به دست بیاورید که می‌خواهید آن‌ها را جذب کنید. اگر مشتری هدف شما دختری است که دهه دوم زندگی خود را تجربه می‌کند، احتمالاً مادر بزرگ شما سودمندترین بازخورد را به شما در مورد محصول مورد استفاده آن دختر ارائه نمی‌دهد؛ بنابراین این نکته را در ذهن داشته باشید.
با این حال، شما می‌توانید بازخورد زیادی از تجربه کاربری، مانند دشوار بودن روش‌های حمل و نقل از نظر مخاطب یا دلایل برگشتن دادن یک کالا دریافت کنید. وقتی بازخورد محصولات از سمت مخاطب به دستتان می‌رسد، اطمینان حاصل کنید که بازخورد مشتریان وفادار و ایده‌آل خود را در اولویت قرار داده‌اید.

8. اصول سئو را مدیریت کنید

بهینه سازی فروشگاه شما برای موتورهای جستجو (SEO) مهم است، اما این کار اغلب زمانی صورت می‌گیرد که در حال معرفی یک محصول یا خدمت جدید هستید. تمرکز بر ایجاد یک پایه و اساس محکم برای اصول SEO روشی مناسب برای بهبود فروشگاه اینترنتی شما و تضمین کننده موفقیت در طولانی مدت است.

تمرکز بر ایجاد یک پایه و اساس محکم برای اصول SEO روشی مناسب برای بهبود فروشگاه اینترنتی شما و تضمین کننده موفقیت در طولانی مدت است.

این فرایند ممکن است کمی خسته کننده باشد، اما برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی موفق ، مهم است که این کار را زود انجام دهید و کسی را برای انجام این کار در اختیار بگیرید که دقیقاً می‌داند چه کاری انجام می‌دهد؛ حتی اگر فقط برای شروع کار باشد. نوشتن تمامی متن‌های جایگزین بر روی تصاویر، هم برای دسترسی بهتر و هم برای سئو، و همچنین جستجوی متای توضیحات و انجام تحقیقات بر روی SEO رقبا برای بهینه سازی خود، همه و همه زمینه‌هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد. SEO یک هدف طولانی مدت است اما مطمئناً در ابتدای کار بهتر است هرچه زودتر آن را شروع کنید.

 

به کار بردن اصول سئو در راه اندازی فروشگاه اینترنتی موفق

به کار بردن اصول سئو در راه اندازی فروشگاه اینترنتی

نکته: در نهایت می‌توان گفت تنها یک راه واحد برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی موفق وجود ندارد.
بنابراین هرچه شما برند خود را (از طریق بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی، پوشش مطبوعات یا سئو) مستحکم‌تر کنید بسیاری از تاکتیک‌های توصیه شده در این لیست بر روی ارتباط با افرادی متمرکز است که در نهایت مشتری و دنبال کننده شما خواهند شد. ایجاد این ارتباط چند وجهی است و شامل پیدا کردن آن‌ها (در ابتدا) و حفظ علاقه آن‌ها در ادامه می‌شود.
اگرچه ممکن است این امر ساده به نظر برسد، زیرا مطمئناً جذب مشتری در صدر لیست اولویت‌های شما قرار دارد، اما یادگیری چیزهای کوچک‌تر که ممکن است در ابتدا به آن‌ها فکر نکنید می‌تواند بسیار آموزنده باشد؛ بنابراین، اگر به دنبال راه اندازی و پرسش در این مورد هستید که بر چه چیزی باید تمرکز کنید، با به کار گیری این توصیه‌ها، با تمرکز روی یافته‌ها و ارتباط با مشتریان، دچار اشتباه نخواهید شد. از راه‌های مختلفی می‌توانید به هدف خود و ایجاد یک کسب و کار موفق در زمینه تجارت الکترونیک برسید.

منبع : https://www.medialounge.co.uk/focus-launching-ecommerce-store/

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

۳ نظرات
 • nader
  پاسخ
  نوشته شده در6:04 ق.ظ, 3 فوریه 2020

  ممنون ازتون.محتوای مفیدی بود. من یه سایت فروش کفش راه اندازی کردم. با اینکه کفش های برند و با کیفیت میفروشم نتونستم هنوز از سایت فروش خوبی داشته باشم. شما میتونین کمکی کنین در این زمینه ؟

 • محمدی
  پاسخ
  نوشته شده در11:06 ق.ظ, 22 فوریه 2020

  من می خوام یه سایت فروشگاهی بسازم و شاغل هستم. چقدر وقت میگیره از ساخت اش تا تحویل سفارش ها و… من میتونم همزمان با شاغل بودن همچین سایتی بسازم؟