6 روش خلاقانه برای اینکه به مشتریان خود ثابت کنید، به فکر آنها هستید

سه‌شنبه 28 ژانویه 2020
تشکر از مشتری

6 روش خلاقانه برای اینکه به مشتریان خود ثابت کنید، به فکر آنها هستید

قدردانی از صمیم قلب یکی از آسان‌ترین روشهای ایجاد یک رابطۀ صمیمی با مشتریان خودتان است. این کار راحت است، ولی جالب است که فقط تعداد معدودی شرکت برای تشکر خالصانه از کسب و کار خود زمان صرف می‌کنند.
وقتی بحث درخشیدن در مقابل رقبای کمین کرده پیش می‌آید، برای کسب و کارهای تجارت الکترونیکی خیلی مهم است که قدر فرصت‌های خود را بدانند. رقابت بر اساس قیمت و کارآیی به ندرت امکان‌پذیر است. با این حال، فروشگاه‌های جدید و در حال توسعه، مجموعه‌ای از ویژگی‌های متمایزکننده دارند که سرمایه‌گذاری در مورد آنها ارزشمند خواهد بود: محصول، برند و خدمات مشتری.
شرکت‌هایی که بر تجربیات معنادار مشتری تمرکز دارند می‌توانند، رقابت بر اساس وفاداری، تبلیغات دهان به دهان، ضربه زدن به غول‌های بازار، تلاش برای به دست آوردن جایگاه خود در بازار را انتخاب کنند.
در این شرایط، تشکر از مشتریان بابت خریدشان بسیار حائز اهمیت است. در واقع، 68 درصد از کسب و کارها به این دلیل مشتری خود را از دست داده‌اند که مشتریان احساس می‌کردند شرکت مورد نظر نسبت به آنها بی تفاوت است.
اگر شخصاً و با اراده از مشتریان خود تشکر کنید، این رفتار شما بازتابی از جنبۀ انسانی برند شما خواهد بود و به ایجاد روابط با مشتری و وفاداری مشتری نیز کمک خواهد کرد.

چگونه باید از مشتریان خود تشکر کنید؟

برای ارسال یک تشکر عالی لازم نیست خود را به دردسر بیاندازید. در واقع وقتی بحث قدردانی پیش می‌آید، مشتریان انتظار زیادی از شما ندارند: مطالعه‌ای که توسط موسسه TD Bank انجام شده است، دریافته که 60 درصد از مشتریان گفته‌اند که قدردادنی باید به صورت گفتن یک”متشکرم” مستقیماً به فرد باشد، در حالیکه 44 درصد از آنها معتقد بودند که تشکرها باید جنبه شخصی پیدا کند و اشاره ای به خرید و انتخاب فرد نیز داشته باشد.
به مشتریان نشان دهید که یک انسان واقعی پیام را ارسال کرده و از ماشین اتوماتیک استفاده نشده است.
از مشتریان خود بدون هیچ چشم‌داشتی تشکر کنید. مثلاً از آنها نخواهید که نام برند شما را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند و آنها را تحت فشار قرار ندهید که بلافاصله از شما خرید کنند. قدردانی خود را با زبانی ساده، شخصاً و مستقیماً بیان کنید و بگویید از اینکه شما مشتری من هستید و به من اعتماد کردید، متشکرم. این روش برای ایجاد یک رابطه کافی است.

1. از چه کسی تشکر می‌کنید؟

اینکه شخصاً از تک تک مشتریان بابت هر سفارش تشکر کنید، کار طاقت‌فرسا و حتی ریاکارانه‌ای است- و زمانی که کسب و کار شما توسعه می‌یابد، غیرممکن است بتوانید تمام این کارها را شخصاً انجام دهید. به همین دلیل، بهتر است مشتریان خود را به گروه‌هایی تقسیم کنید که دوست دارید برای آنها اولویت قائل شوید.
مثلاً، اعطای یک کادوی پر زرق و برق و گران‌قیمت با هر بار سفارش مشتری، قطعاً موجب هدر رفتن بودجۀ شما خواهد شد. ولی جدا سازی مشتریانی که برای شما از ارزش بالایی برخوردارند، و ارسال یک یادداشت دست‌نویس یا یک کادوی برند، می‌تواند باعث به وجود آمدن یک رابطۀ دوستانۀ مثبت بین شما و مشتریانتان شود.
در این جا چند روش معرفی خواهند شد که به کمک آنها می‌توانید مشتریان خود را برای دریافت تشکرهای مختلف گروه‌بندی کنید:

• هر مشتری به شکل منفرد
• هر مشتری تکراری
• هر فردی که مطلبی جهت پشتیبانی از شما نوشته است
• مشتریان طبق روز تولدشان
• مشتریان فوق‌العاده ارزشمند (این برای شما به چه معناست؟)
• اقدامات لذت‌بخش کلاً تصادفی
• کارت‌های تشکر مخصوص روزهای خاص (ولنتاین، عید و غیره)

2. تنظیم بودجۀ مناسب

بودجه‌ای که باید برای برنامه تشکر خودتان در نظر بگیرید، به تعداد مشتریانی بستگی دارد که قصد دارند از شما خرید کنند. اما حتی اگر دوست دارید از تمام مشتریان خود قدردانی کنید، لازم نیست پول کلانی را صرف خلق خاطرات خوشی کنید.
گری وینر چاک در کتاب خود تحت عنوان “اقتصادِ تشکر” چنین نوشته است: “این پول نیست که این تلاش‌ها را حیرت‌انگیز و محشر می‌کند، بلکه این، توجه و خلاقیت است که حرف اول را می‌زند”.
ما در ادامۀ مطالب مثال‌های زیادی از روش‌های ساده مقرون به صرفۀ تشکر از مشتریان خود را ذکر خواهیم کرد.

3. فرآیندی تکرارپذیر تعیین کنید

بسته به اینکه می‌خواهید یک کارت تشکر در یک باکس قرار دهید و به مشتری ارسال کنید یا فقط گاهی اوقات یک محصول برنددار به مشتری خود تقدیم کنید، باید در مورد یک فرآیند تکرارپذیری تصمیم بگیرید که به کمک آن بتوانید کارت‌های تشکر خود را به دست مشتریان برسانید. این فرآیند نباید حتماً اتوماتیک باشد، ولی تعیین ساختار این فرآیند این اطمینان را به ما خواهد داد که این اتفاق خواهد افتاد.
لازم نیست پول زیادی خرج کنید تا بتوانید خاطرات خوش به یادماندنی بسازید.
اگر تیمی دارید که برای شما کار می‌کنند، یک روش آسان به آنها معرفی کنید تا مشتریانی که باید از آن‌ها تشکر کرد را تعیین کنند. می‌توان از یک فرم گوگلی یا جلسه‌ای که در عصر جمعه برگزار می‌شود، استفاده کرد و کارت‌های دست‌نویس را نوشت.
وارد کردن کل تیم به این لحظات شادی‌آفرین، فرهنگ قدردانی از مشتریان را به وجود خواهد آورد.

 

شش روشی که به کمک آنها می‌توانید از مشتریان خود تشکر کنید

برنامه‌ریزی خلاقانه و تصمیم‌گیری هوشمندانه در عین حال که شادی‌آفرین هستند، باعث می‌شوند در پایان روز چند ایدۀ ساده در ذهن داشته باشید که باید بر اساس آنها عمل کنید.
اگر به یک راهنمایی کوچک نیاز دارید، ما شش روشی را به شما پیشنهاد خواهیم کرد که به کمک آنها می‌توانید از همه قدردانی نمایید و همچنین چند مثال از کسب و کارهایی را در اختیار شما قرار خواهیم داد که به خاطر مشتریان خود راه‌هایی طولانی را طی کرده‌اند.

1. یادداشت‌های تشکر دست‌نویس را ارسال کنید

2. یادداشت‌های تشکر را داخل جعبه بگذارید

3. نمونه‌ کالاها یا کادوهای رایگانی را تهیه کنید

4. تماس‌های شخصی ویدئویی ایجاد کنید

5. تخفیف‌های پس از خرید را پیشنهاد کنید

6. مشتریان را در مرکز توجۀ خودتان قرار دهید

1. یادداشت‌های دست‌نویس تشکر

یک روش امتحان شده و مناسب برای تشکر از مشتریان خود در چند قدمی شما وجود دارد. نوشتن یک یادداشت تشکر شخصی نشان می‌دهد که یک انسان مسئول ارسال پیام است.
یادداشت‌های تشکر، نتیجه‌بخش هستند و بخشی از هنر مشتری‌مداری شما را نشان می‌دهند. آخرین باری که شما به جای ارسال ایمیل یا یک پیام اینستاگرامی، یک نامۀ دست‌نویس واقعی فرستاده‌اید، چه موقع بوده است؟

یک کارت دست‌نویس فراتر از ماهیت زودگذر اینباکس‌های دیجیتالی است و یک پیام ملموس و معنادار خلق می‌کند.
حین نوشتن یک یادداشت تشکر عالی، این پنج نکته را به خاطر بسپارید:

1. از کارت‌های باکیفیت یا منحصر به فردی استفاده کنید که برند شما را به تصویر می‌کشند.

2. در متن از نام مشتری استفاده کنید و به آن شخصیت ببخشید!

3. تشکر کنید و دلیل اینکه چرا این یادداشت را ارسال کرده‌اید، نیز قید کنید.

4. بافکر عمل کنید- به بخشی از گفتگو یا بخشی از خرید آن‌ها اشاره کنید تا نشان دهید که این کارت مخصوص آنها است.

5. متن این کارت را به گرمی و البته حرفه‌ای به پایان برسانید (باز هم متشکرم، لطف کردید، با بهترین آرزوهای برای شما، ارادتمند شما و غیره).

 

تشکر از مشتری با یادداشت

شرکت جوراب‌های خارق‌العادۀ جان

برخی کسب و کارها خودشان را این گونه معرفی کرده‌اند:” کسب و کاری که بر اساس عشق ساخته شده است”. این کسب و کار یک یا دو نکتۀ مهم را در مورد برقراری ارتباط با مشتری می‌داند. مشتریان این شرکت تقریباً همیشه یک یادداشت شخصی دست‌نویس داخل سفارش جوراب خود دریافت می‌کنند.

شرکت تولیدکنندۀ کیف ZULZ

در کارت این شرکت مستقیما نوشته شده است: متشکرم!
شرکت تولیدکنندۀ کیف ZULZ مفتخر بوده است که یک کارت دست‌نویس و استیکرهایی را به سفارشات شما اضافه کند که روی آن نوشته شده: به خانوادۀ ZULZ خوش آمدید.

شرکت Chewy

وقتی جولیا آلنا با بخش پشتیبان مشتری Chewy تماس گرفت، انتظار چندانی از آنها نداشت. ولی نه تنها مشکلش حل شد، بلکه عکس‌های دستنویسی شده از سگ‌های خود نیز دریافت کرد! این هدیه خیلی ارزشمندتر از یادداشت‌های دستنویس است و من امیدوارم که مشتری مادام‌العمری آنها باشم.

هر چند که ارسال یک یادداشت دستنویس با هر سفارش خرید ممکن است امکان‌پذیر نباشد، ولی همیشه می‌توانید یک هدف ماهانه برای خودتان یا برای تیمتان وضع کنید. براندون الی، بنیانگذار 2BigFeet توضیح داده است : هدف من ارسال 1000 کارت در هر سال است که فقط 4 کارت در هر روز کاری جواب می‌دهند.
اگر کل تیم خود را درگیر این کار کنید، آنگاه فرهنگ قدردانی از مشتریان خود را ترویچ خواهید داد.
می‌توانید پس از پاسخگویی به یک مشتری یا پس از یک سفارش خاص یا پس از یک روز تعطیل، کارت‌های تشکر را برای مشتری ارسال کنید. لازم نیست حتماً کارت را داخل جعبه سفارش قرار دهید.
اگر می‌خواهید این فرآیند را کمی روان‌تر کنید، می‌توانید با استفاده از سرویسی مانند Postable یا Touchcard یادداشت را از جانب خودتان به مشتریان ارسال کنید. اگر قصد دارید در مورد یادداشت‌هایی که فقط یکبار نوشته می‌شوند چیزهای بیشتری بدانید، چند سایت آنلاین مخصوص منبع‌یابی کارت‌های باکیفیت وجود دارند که صندوق‌های پستی مشتریان شما را جذاب‌تر می‌کنند. سایت‌های Lovepop، Galison، E.Frances، Burro Goods و Paper Luxe نمونه‌هایی از این موارد هستند.

2. جاسازی‌ وسایل داخل جعبه‌ها را مد نظر قرار دهید

افزودن یک کالای کوچک به سفارشی که قرار است درب منزل تحویل داده شود یک راهکار عالی برای اعلام تشکر است. پول ارسال محموله از قبل به شما پرداخت شده است، لذا این روش یکی از کم هزینه‌ترین روش‌ها برای خشنود ساختن مشتریان است.
جایگذاری کالای اضافی داخل بسته‌ها فراتر از انتظارات مشتریان است. باز کردن جعبه به خودی خود یک تجربه است و مشتریان لحظه‌شماری می‌کنند که محصول جدید را در دستان خود ببینند. آنها با دیدن کوچکترین کالاهای اضافی خرسند می‌شوند. این روش، فرصتی برای افزودن ارزش سفارش خرید از طریق پیش‌فروش‌ها و راهنماهای استفاده نیز مهیا خواهد کرد.
در ادامه، چند مثال بارز از فروشگاه‌هایی آورده خواهد شد که به ارزش غافلگیری‌های کوچک مشتری پی‌برده‌اند.

 

شرکت VisionDirect

شرکت VisionDirect همیشه یک بستۀ کوچک از پاستیل‌های Haribo داخل جعبۀ لنزهای تماسی خود قرار می‌دهد. این هدیه یک هدیۀ کوچک است، ولی یک نوع شیرینی مضاعف به تجربۀ باز کردن جعبه اعطا می‌کند.

 

پاستیل هاریبو

جاسازی پاستیل هاریبو در سفارش برای تشکر از مشتری

شرکت Frank Body

کار برند Frank تا حدی بی باکانه به نظر می‌رسد، چرا که محصولات آن به بدن مربوط است. آن‌ها یک پکیج همراه با سفارشات اسکراب بدن خود نیز ارسال می‌کنند که تقویت کننده این برند است و نحوۀ استفادۀ آسان از این محصولات را ارائه می‌دهد و مشتریان را تشویق می‌کند تا از طریق رسانه‌های اجتماعی با این برند در تماس باشند.

شرکت Huena Agenda

شرکت Hyena Agenda که یک شرکت فروش پوشاک است، تعداد زیادی استیکر همراه با هر سفارش خود ارسال می‌کند. مشتریان عاشق این هستند که تصویر محصول خود را در توییتر به اشتراک بگذارند و با آویزان کردن این استیکرها در ماشین‌ یا به کیف‌ لپ‌تاپ و هر چیز دیگری که دارند، به تبلیغ نام این برند می‌پردازند.

جایگذاری داخل بسته ها، می‌تواند هدفمند یا همه جانبه باشد. فقط کافی ست مطمئن شوید که یک مجموعه از کالایی که می‌خواهید داخل بسته‌ها قرار دهید کنار دست افرادی که سفارشات را بسته بندی میکنند، وجود داشته باشد و آن‌ها یکی از این چیزها را داخل هر جعبه قرار دهند.

 

3. هدایا یا نمونه‌های مجانی کالای مورد نظر

آیا چیز دیگری وجود دارد که مشتریان بیشتر از یک نمونۀ رایگان کالا دوست داشته باشند؟ گذاشتن یک هدیه یا نمونه ای کوچک از کالای مورد نظر داخل جعبه سفارش مشتریان، بهترین روش برای تشکر از خرید آن‌ها است.
اگر مشتریان آن را دوست داشته باشند، احتمالاً شاهد خرید مشتریان در سفارش بعدی خواهید بود. فقط مطمئن شوید که نمونۀ کالا تا جایی که مقدور است متناسب با پروفایل مشتری باشد تا اطمینان پیدا کنید که این همان چیزی است که مشتریان می‌توانند از آن استفاده کنند.

 

تشکر از مشتری با ارسال هدیه

شرکت Beardbrand

شرکت BeardBbrand چند نمونه از نمونه‌های محصولات برتر فروشی خود را، داخل جعبه‌ی سفارشات بزرگ مشتریان قرار می‌دهد تا آنها را امتحان کنند.

 

4.برقراری روابط شخصی (با ویدئو)

اگر می‌خواهید در تشکر از مشتری خوب پیش برود، یک ویدئوی تشکر شخصی برای مشتریان خود تهیه کنید. مهمترین بخش ویدئوها این است که نمی‌توان شخص دیگری را به جای خود معرفی کرد. مشتری متوجه خواهد شد که واقعاً چقدر زمان صرف این کار کرده‌اید. بنابراین، راه‌حل کلیدی تشکر از مشتریان این است که این تشکر، شخصی، متفکرانه و صادقانه باشد.
ویدئوهای شخصی خیلی هوشمندانه به نظر می‌آیند، زیرا یک کار دستی و وقتگیر هستند. ویدئوها را به بخش تکمیل پس از خرید ارسال کنید یا آنها را کلاً به عنوان یک تعامل مجزا در نظر بگیرید. ویدئوها به خصوص برای اوقات و تعطیلات خاصی، عالی هستند زیرا می‌توانید با انتخاب یک موضوع، خلاقانه عمل کنید.

 

تشکر از مشتری با ارسال ویدئو

شرکت چرم Popov

هر مشتری جدید این شرکت یک ویدئوی شخصی از موسس این شرکت، رایان پوپوف، دریافت می‌کند. این ویدئوها اسکریپتی نیستند، بلکه سرشار از خوشامدگویی و سخنان دلگرم کننده هستند و انسانیتی که پشت این برند پنهان شده است را به تصویر می‌کشانند. بعد از خرید از این شرکت، متوجه خواهید شد که فقط یک کالای کارخانه‌ای را دریافت نمی‌کنید بلکه چیزی بیشتر از آن است.

شرکت Wistia

هر فردی در شرکت Wistia از یک امضای ویدئویی استفاده می‌کند که یک معرفی کوچک از صاحبان برند است. برای هر یک از دریافت کنندگان، به راحتی می‌توان ویدئوهای تشکر را ساخت یا آنها را در تعطیلات برای مشتریان ارسال نمود.
ویدئوها یک تجربۀ عالی هستند که به کمک آنها می‌توان متوجه شد که مشتریان چه واکنشی نشان خواهند داد. راههای متفاوت بسیار زیادی برای تشکر از مشتریان وجود دارند و این یعنی شما می‌توانید واقعاً خلاق باشید! در اینجا چند ابزار به شما معرفی خواهد شد تا بتوانید ویدئوهای سریع و شخصی بسازید:

Bonjoro
Soapox
Vidyard

5. تخفیف‌های پس از خرید را پیشنهاد کنید

یکی از روش های تشکر از مشتری، ارائه تخفیف به آنهاست که موجب بازگشت مجدد مشتری به سوی شما خواهد شد. پاداش دادن به مشتریان وفادار با تخفیفات و کوپن‌ها در عین حال که به معنای تشکر از حمایت آنها است، یک روش عالی است که کمک می‌کند تا این مشتریان دوباره نزد شما برگردند. شما باید مراقب تخفیفاتی که ارائه می دهید باشید زیرا ارائه تخفیفات سبب ایجاد صفهای طولانی انتظار مشتریان برای خرید خواهند شد، ولی ارسال یک تخفیف به یک مشتری جدید معمولاً یک روش مقرون به صرفه جهت برگرداندن آنها و انجام یک خرید دیگر است.

 

شرکت Outdoor Research

ایمیل نه تنها الهام‌بخش است، بلکه شرکت Outdoor Research به کمک ایمیل توانسته یک کد تخفیف به مشتریان ارسال کند تا، از 15 درصد تخفیف در سفارش بعدی خود بهره‌مند شوند.

شرکت Julep

شرکت Julep امکان اشتراک جعبۀ آرایشی خود را با مشتریان فراهم کرده است و همیشه یک جایزۀ کوچک به مشتریانی هدیه می‌دهد که تا مشتریان با محصولات انبوه این شرکت آشنا شوند.

کپی‌رایتینگ کوپن‌های تخفیف تان می‌تواند کمی نیرنگ آمیز باشد زیرا هدف شما فروش یا تحمیل اجباری نیست. با استفاده از یکسری جملات، انحصاری بودن کوپن تخفیف را ثابت کنید، مثلاً بگویید:

• فقط برای شما
• به عنوان تشکر
• یک بُن مشتری مخصوص شما!
• مخصوص مشتریان وفادارمان

کارت‌های تخفیف‌ها را می‌توان جداگانه مثلاً با جایگذاری داخل بسته‌ها یا در قالب یک ایمیل تشکر ارسال کرد. اگر می‌خواهید تخفیفاتی را در نظر بگیرید، مطمئن شوید از یک کد کوپن منحصر بفرد استفاده کرده‌اید تا بدین طریق بتوانید متوجه شوید که این تخفیف چقدر موثر واقع می‌شود.

6. مشتریان را در مرکز توجۀ خود قرار دهید

نمایش مشتریان خود یک روش عالی است تا به همه ثابت کنید که چقدر برای مشتریان خود ارزش قائل هستید!
روابط قوی با مشتریان خود برقرار کنید تا پرچم برندتان را در این رقابت برافراشته سازید.
محتوای تولیدی کاربران (USG) به ویژه در صنایع خلاق، مفید واقع خواهد شد زیرا مشتریان شما دوست دارند شاهد افزایش تعداد مخاطبین خود باشند. مثلاً، آرایشگرها عاشق معروف شدن در اینستاگرام هستند. کسب و کارهای کوچک عاشق قدردانی در توییتر یا در یک بلاگ هستند. این کار به افزایش اعتبار آنها و جذب مشتری آنها کمک خواهد کرد. علاوه براین، این روش یک پیوند بین شما و مشتریانتان ایجاد خواهد کرد.

شرکت Iuxy Hair

به نمایش گذاشتن محصول فقط یکی از مزایای محتوای تولیدی کاربران شرکت Luxy Hair است. این شرکت به مشتریان خود اجازه می‌دهد تا برند خود را با به اشتراک‌گذاری تصاویر زیبا بسازند.

شرکت Wool and the Gang

شرکت WATG پروژه‌های بافتنی مشتریان خود را در اینستاگرام به اشتراک می‌گذارد. مشتریان این شرکت عاشق این کار هستند و این کار حس بی‌نظیری به آن‌ها می‌دهد.
برای پیدا کردن یک محتوای عالی جهت اشتراک‌گذاری، یک هشتگ بسازید که مشتریان بتوانند از آن در مطالب اشتراکی خود استفاده کنند. قبل از به اشتراک گذاشتن محتوا، مطمئن شوید از مالک کسب اجازه کرده‌اید.

متشکرم خیلی مهم است
روش‌های متفاوت زیادی برای تشکر از مشتری خود و خلق لحظات خوشایندی برای آنها پس از خرید وجود دارند. به خاطر داشته باشید که راه‌حل کلیدی این است که تشکر از مشتری باید شخصی، متفکرانه و صادقانه باشد. مشتریان و به طور کلی تمام افراد عاشق یک تشکر بی‌ریا هستند ولی از ریاکاری متنفرند.
اگر نگرش قدردانی در شما وجود داشته باشد، ایجاد رابطه با مشتریان، طبیعی است. برقراری این روابط با مشتریان این فرصت را در اختیار شما قرار خواهد داد تا برندتان پیروز این رقابت شود.

منبع: https://ecommercefastlane.com/6-creative-ways-to-show-your-customers-you-care/

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

۵ نظرات
 • محمد
  پاسخ
  نوشته شده در7:25 ق.ظ, 2 فوریه 2020

  ممنون از محتوای خوبتون. برای من مفید بود واقعا.  من  کنار سفارش های مشتریام یه گل سر  کوچیک  میذاشتم و بازخورد هاشون خیلی عالی بود و بعد اینکه بسته به دستشون مییرسید کلی تشکر میکردن. روش های دیگه رو هم میخوام امتحان کنم

 • شیوا عطایی
  پاسخ
  نوشته شده در12:01 ب.ظ, 8 فوریه 2020

  بسیار عالی ، آموزنده مرسی از زمانی که میگذارید

 • بهارک
  پاسخ
  نوشته شده در11:01 ق.ظ, 22 فوریه 2020

  خیلی عالی بود. به نظرم قدردانی از مشتری یکی از مهم ترین چیزها برای فروشه خوبه. من چندین بار بازخورد خوبی گرفتم ازین کار و دنبال ایده های دیگه بودم.